Оголошення рішення ЄСПЛ у справі з масової депортації грузинів з Росії.

0

Громадське телебачення Грузії розповсюдило відеокадри оголошення рішення Європейського суду з прав людини, який зобов’язав Росію виплати 1500 громадянам Грузії 10 мільйонів євро в якості компенсації за моральну шкоду, завдану в результаті масової депортації в 2006 році, передає Новини – Грузія

За рішенням суду, відповідно до порушення 4-го протоколу 4-ї статті, кожному громадянину Грузії, який визнаний потерпілим, повинна бути виплачена компенсація в розмірі 2 тисяч євро. За порушення першого параграфа 5-й статті, кожному громадянину належить компенсація в розмірі від 10 до 15 тисяч євро.

Суд також постановив, що Росія порушила 3-ю частину конвенції, що передбачає нелюдське і принизливе поводження в момент ув’язнення.

Голосування у Великій палаті Європейського суду з прав людини відбулося сьогодні. Проти рішення суду виступив тільки суддя Дмитро Дідів, що представляє Росію. Визначення та розподіл кількості компенсації для громадян Грузії підтримали 16 суддів ЄСПЛ з 17.

Думки, які збігалися з рішенням суду, висловили судді, представлені з України, Азербайджану та Грузії: Гана Юдківська, Летіф Гусейнов і Ладо Чантурія.

У рішенні суду зазначається, що це була перша справа після Кіпру та Туреччини, коли суд вирішив, що обов’язковим було розгляду справи про компенсацію на міжурядовому рівні. Цим рішенням суд також визначив три критерії для встановлення того, наскільки виправданою була задовільна постанова в справі міждержавної тяжби. Згідно з постановою, з урахуванням даних трьох критеріїв, суд постановив, що в уряду-заявника були права надати позов на підставі 41-ій статті і що видача справедливої ​​компенсації в цій справі виправдана.

Суд також визнав, що уряд-заявник (Грузія), під наглядом комітету міністрів, має створити ефективний механізм для розподілу цієї суми для постраждалих осіб, що передбачає прийняття вказівок суду до уваги.

Росія почала депортацію грузинів в 2006 році, після арешту в Тбілісі чотирьох російських офіцерів за звинуваченням у шпигунстві. Грузія внесла міждержавний позов до ЄСПЛ 26 березня 2007 року. Суду 3-го липня 2014 постановив, що Росія порушила відносно 4600 грузинських громадян шість статтею Європейської конвенції. Відповідно, ЄСПЛ у 2014 році зобов’язав РФ виплатити Грузії матеріальну компенсацію, однак її розміри повинні були узгодити самі сторони протягом 12 місяців шляхом прямих переговорів.

3 липня 2015 року Мін’юст Грузії заявив, що так як російське міністерство юстиції не співпрацювало з грузинською стороною з цього питання, «ґрунтуючись на прецедентних рішеннях Страсбурзького суду в аналогічних справах», Тбілісі визначив суму компенсації в розмірі 70, 3 мільйонів євро і направив свою пропозицію в Страсбурзький Суд. Росія відмовилася виплачувати цю суму. Так як сторони не змогли домовитися, в 2015 році питання грошової компенсації став розглядати суд.

Залиште відповідь

Вашу електронну адресу не буде опубліковано.