30 січня о 13:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбулася дискусія щодо законопроектів, внесені на розгляд Верховної Ради представниками чинної української влади: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації» та «Про медіа».
За підсумками дискусії створено редакційну групу, яка підготує відкрите до підписання звернення до розробників законопроектів та Верховної Ради і Президента України.
Зі вступним словом від організатора заходу виступив Президент «Фонду підтримки демократичних ініціатив» Юрій Міндюк.
В дискусії взяли участь:
- Галина Петренко, директор ГО «Детектор медіа».
- Роман Головенко, керівник юридичного відділу Інституту масової інформації.
- Дмитро Золотухін, Інститут постінформаційного суспільства, екс-заступник Міністра інформаційної політики.
- Максим Тульєв, голова комітету Інтернет-асоціації України з питань захисту прав людини та свободи слова.
- Надія Суха, журналіст-розслідувач, Центр спільних дій.
- Людмила Фоменко, юрист, телеканал ICTV.
- Петро Охотін, політичний експерт.
- Нестор Воля, блогер.
- Юрій Гончаренко, громадський активіст, віце-президент «Фонду підтримки демократичних ініціатив».
Модератором заходу був медіа-експерт, Владислав Василь, «Фонд підтримки демократичних ініціатив».
ТЕМИ обговорення:
- Антиконституційні та дискримінаційні положення законопроектів «Бородянського/Ткаченка». Чи варто на сьогодні вводити жорстке регулювання роботи українських ЗМІ.
- Які безпосередні загрози несе впровадження запропонованих законопроектів для медіа, журналістів, громадських активістів, блогерів та громадян, користувачів соціальних медіа. Чи переважає можливий позитив від їхнього ухвалення вірогідні ризики
- Як запобігти поширенню дезінформації без порушення прав громадян. Чи можливо в принципі законодавчо обмежити поширення недостовірної інформації. Технічні аспекти впровадження подібних обмежень.
- Створення Асоціації професійних журналістів, державна класифікація медіа, індекс довіри, єдина прес-карта – плюси і мінуси цих новацій.
- Підготовка звернення до ініціаторів законопроектів та парламентських політичних сил.
Учасники дійшли висновку, що дуже важливо, щоб подібні зміни до законодавства не ухвалювались без детального обговорення у професійному середовищі.
Безумовно, боротьба з викривленою інформацією є однією зі складових національної безпеки. Тому, напрацювання національного законодавства в цій сфері давно на часі. З іншого боку, не можна допустити щоб під виглядом боротьби з фейками придушували свободу слова та можливість критики дій влади.
Були висловлені обґрунтовані зауваження до обговорюваних законопроектів та створено редакційну групу з формування спільного документу, який буде надіслано як розробникам документу, так і тим, хто має за нього голосувати.
Відеотрансляція: https://youtu.be/RVnAQJdtZvw
По підсумкам буде проведено окремий брифінг для ЗМІ.
Секретар редакційної групи – Юрій Гончаренко, віце-президент «Фонду підтримки демократичних ініціатив».
Контакти організаторів: fpdi.ukraine@gmail.com