Сьогодні в Україні вперше День Європи. І я здивований, як мало українців знають про що це свято, його історію і сенс. Частина знає про Декларацію Шумана, ще частина – про створення протоЄС як Європейське об’єднання вугілля і сталі. Але це тільки частина і, по суті, другорядна, того, що відбулося 9 травня 1950 року.
Якщо розглядати подію сутнісно, то в 1945 році Німеччина вдруге поспіль програла світову війну. І попередній програш, після першого шоку, призвів до посилення реваншистських настроїв, що, зрештою, спричинило появу нацизму. При цьому Франція та Німеччина – це історичні вороги й війни між ними тривали постійно, з невеликими перервами. Тому цілком ймовірно, що за деякий час в Європі знову б почалася війна.
Лідери обох країн, і не тільки політичні, шукали рішення. Проте якщо в Німеччині знайти підтримку “мирному плану” було в той момент нескладно, то у Франції домінував геть інший суспільний настрій, який спонукав до помсти давньому ворогу. І політик, який би запропонував примирення і піднесення ворога, а тим більше – союз, майже гарантовано втрачав владу і довіру в суспільстві.
Зараз я дуже багатьох здивую, але справжніми авторами появи Європейського об’єднання вугілля і сталі, а в підсумку – і Європейського Союзу були кілька християнських пасторів. А об’єднана Європа зародилася в маленькому замку Ко на узбережжі. Саме там політики цих країн знайшли порозуміння, а коли було запропоноване технічне рішення – воно було допрацьовано і фактично протиснуто.
9 травня 1950 Робер Шуман оголосив те, до чого йшов все своє життя: об’єднана Європа на моральних і християнських принципах. В цей день Франція добровільно відмовилася від того, що належало їй за всіма традиціями війн як державі, що перемогла. Відмовилася, щоб зробити це спільним, наднаціональним, запросивши до цього й інші країни.
Зараз, на жаль, світ відійшов далеко від тих засадничих принципів. І дуже погано, що мало хто ними цікавиться. Наш Фонд сприяння демократії видав книжку про ті доленосні події: Джефф Фонтейн “Глибоке коріння. Забуті концепції Роберта Шумана”. Раджу всім її до прочитання.
Тираж в нас лишився невеликий. Пишіть: [email protected]
===========
Варіанти фінансової підтримки нашого проєкту (Ваш внесок буде розглядатись як благодійна пожертва на статутну діяльність ГО “Фонд сприяння демократії”):
1. Стати нашим патроном: https://www.patreon.com/fda_ua
2. PayPal: [email protected]
або зробити благодійний внесок на рахунок. Реквізити:
ГО “Фонд сприяння демократії”
ЄДРПОУ 43134930
IBAN UA443052990000026002035007905
Призначення платежу: Благодійна пожертва на статутну діяльність, в т.ч. на адміністративні потреби Організації