Використовуючи наш сайт, ви погоджуєтесь з нашою Політикою конфіденційності та приймаєте Умови використання сайту.
Прийняти
Фонд сприяння демократіїФонд сприяння демократіїФонд сприяння демократії
  • Головна
  • Про нас
  • Проєкти
  • Підтримка і звітність
Читання: AI проти фейків: InfoLight.UA розкрила нові методи протидії російській пропаганді та закликала до співпраці
Поширити
Font ResizerAa
Фонд сприяння демократіїФонд сприяння демократії
Font ResizerAa
  • Головна
  • Про нас
  • Проєкти
  • Підтримка і звітність
пошук
  • Головна
  • Про нас
  • Проєкти
  • Підтримка і звітність
Слідкувати за нами
©2019 Фонд сприяння демократії
InfoLight.UAВажливе

AI проти фейків: InfoLight.UA розкрила нові методи протидії російській пропаганді та закликала до співпраці

Останні оновлення: 23.11.2024 23:03
Редактор Сайту
Поширити
6 Хв на читання

В середу 2 жовтня 2024 року в Києві в Українському кризовому медіацентрі відбулася презентація “Два роки протидії російській дезінформації: досягнення та перспективи InfoLight.UA”. Захід був організований ГО “Фонд сприяння демократії”, яка є засновником Дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA.

Юрій Гончаренко, керівник InfoLight.UA, представив історію створення групи, її трансформацію з волонтерської ініціативи у професійну команду, та розповів про підтримку Фонду Ганнса Зайделя у розвитку проєкту.

Під час заходу було представлене щомісячне дослідження “Топ-40 українських публічних осіб, яких цитує російська пропаганда”, яке команда проводить з червня 2024 року. Гончаренко підкреслив важливість цього дослідження для розуміння механізмів російської пропаганди та її впливу на український інформаційний простір. Його важлива особливість – визначення кола українських публічних осіб, яких використовує російська пропаганда у власних цілях.

«Частина українських публічних діячів несвідомо стають інструментом російської пропаганди, часто просто виконуючи свої службові обов’язки. Наприклад, якщо говорити про заяви представників енергетичного сектору, які попереджають про складності внаслідок ураження критичної інфраструктури. Проте і тут не варто переходити межу, коли регулярне повторення попереджень отримує ефект залякування.

Але для нашого дослідження більш цікавим є наявність тих, хто ні з чого, буквально з повітря генерує новини для ворожого контенту. Безумовними лідерами тут є Олег Соскін, Олег Старіков та Олександр Дубінський. Стабільно на перших шпальтах – Мар’яна Безугла та Сергій Кривонос, яких можна назвати улюбленцями російських пропагандистів, оскільки регулярно і без формальних підстав роблять відповідні заяви. На жаль, ми вимушені були відзначити й присутність в пропаганді таких військових діячів як Ігор Лапін, якого регулярно цитують на росії, особливо ріа новості» – відзначив керівник Дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA Юрій Гончаренко.

Були представлені й частина інших успішних кейсів фактчекінгу команди (всього за період існування ініціативи їх понад 100), зокрема:

  1. Виявлення мереж протидії мобілізації.
  2. Дослідження, що підтвердило відсутність доказів реальності особи речника Telegram Ремі Вона.
  3. Спростування фейку щодо початку виходу шоу Такера Карлсона на “Росія 24” в травні 2024 року.
  4. Спростування дезінформації про евакуацію Одеської області.
  5. Викриття фейку про підготовку перевороту Залужним і Будановим

«Один з треків, який ми постійно відстежуємо – це російський вплив щодо провокування та створення конфліктів серед військово-політичного керівництва. Останнім часом, наприклад, багато інформації щодо нібито запланованої відставки Кирила Буданова. І цьому контексті нагадаю лише, що трохи менше ніж рік тому була масштабна провокація із залученням світових ЗМІ, в якій Буданов вбивав Зеленського і захоплював владу в лютому 2024 року.

Тому можете самі бачити наскільки збігаються прогнози з реальністю. Позавчора секретар Комітету ВР Роман Костенко заявив, що до Буданова як до керівника розвідки питань немає. І оце б я брав за базу в цій ситуації» – сказав на заході Юрій Гончаренко.

Особлива увага була приділена застосуванню нейромереж для протидії зловмисним російським наративам. Команда InfoLight.UA презентувала результати співпраці з платформою Osavul, яка використовує штучний інтелект для оцінки інформаційного середовища.

Станіслав Лур’є, представник Osavul, розповів про можливості платформи та перспективи розвитку AI-технологій у сфері інформаційної безпеки:

«Наш інструмент за допомогою штучного інтелекту дозволяє виявляти організовані інформаційні кампанії. Ми вміємо виділяти синтетичні публікації/повідомлення від натуральних, що є інструментом аналізу інформаційного простору.

Ми дозволяємо аналізувати джерела та ланцюжки поширення повідомлень наскрізь, по різних типах каналів, мов і країн розповсюдження, що дозволяє робити аналітичні висновки щодо організованості цієї інформації або що»

InfoLight.UA також представила аналітичну розробку “Машина російської експансії: доктринальний, інформаційний та зовнішньополітичний аспекти”, яка розкриває стратегії росії в інформаційній війні проти України.

Було висвітлено співпрацю InfoLight.UA з Сектором безпеки та оборони України та проєкт Спротив.News.

Наприкінці заходу команда анонсувала окремі майбутні напрямки діяльності:

  1. Розширення освітньої діяльності через онлайн та офлайн навчання
  2. Випуск посібників та брошур з інформаційної безпеки
  3. Розвиток технологічної бази та методології досліджень

Також InfoLight.UA анонсувала новий проєкт – створення рейтингу/спільноти «малих», передовсім регіональних та прифронтових ЗМІ, яким було запропоновано підтримку у здійсненні фактчекінгу, в тому числі – безоплатні тренінги, поширення їх матеріалів для збільшення охоплення та впізнаваності, а також стати учасниками «Рейтингу незалежних ЗМІ».

«Насправді, наша команда сама натрапляє на труднощі, які є у ЗМІ, яких ми хочемо підтримати. Проте завдяки нашим партнерам ми маємо трохи більші можливості і з задоволенням допоможемо всім, хто цього потребує» – пояснив керівник InfoLight.UA. Всіх, хто має бажання долучитися до спільноти незалежних ЗМІ, пропонують написати мотиваційний та описовий лист на пошту [email protected], після чого команда InfoLight.UA обов’язково вийде на зв’язок та розпочне партнерство.

Захід завершився обговоренням перспектив розвитку інформаційної безпеки України та ролі громадських ініціатив у цьому процесі.

Захід відбувся 02 жовтня о 14:00 в Українському кризовому медіацентрі (вул. Хрещатик, 2).

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA – проєкт, який реалізується ГО Фонд сприяння демократії за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

Пов’язано

Поділитися цією статтею
Facebook Whatsapp Whatsapp Telegram Email Копіювати посилання Друкувати
Залишити коментар Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші новини:

Стартував новий етап дослідження “Повернення”: вивчаємо досвід українців за кордоном
Анонси Важливе Повернення
InfoLight.UA провів тренінги з протидії дезінформації для депутатів різних рівнів та активістів харківського осередку партії “Слуга Народу”
InfoLight.UA InfoLight.UA
Посилення голосу прифронтових медіа: Партнерство для розширення впливу
InfoLight.UA Анонси
«Детектор медіа» видалив помилкову новину про те, що Такер Карлсон веде шоу на каналі «Россия 24» – реакція на дослідження InfoLight.ua
InfoLight.UA ЗМІ про нас

Ми в медіа:

Росія використовує TikTok для ІПСО на українцях мобілізаційного віку – Польське Радіо
ЗМІ про нас
Підготовка та проведення виборів становить серйозні ризики для України – експерти
ЗМІ про нас
Науковці обговорили перспективи консервативної ідеї в сучасній Україні
ЗМІ про нас
Ситуація вкрай дивна: ЗМІ вказали на нюанс з коментарем “представника” Telegram Ремі Вонга про безпеку месенджера
ЗМІ про нас
Фонд сприяння демократіїФонд сприяння демократії
Слідкувати за нами
Copyright © 2019 Фонд сприяння демократії Наші Політика конфіденційності,  Умови використання сайту
  • Головна
  • Про нас
  • Проєкти
  • Підтримка і звітність
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Забули Ваш пароль?