Фонд сприяння демократії – це українська неурядова організація, яка займається побудовою громадянського суспільства в Україні, захистом прав людини, розвитком демократичних процесів та підтримкою міжнародних зусиль щодо вдосконалення демократії.
Основною метою Фонду є:
-
розвиток демократії та громадянського суспільства в Україні;
-
підвищення довіри громадян до демократичних інститутів та процесів;
-
сприяння громадянській активності та участі громадян у суспільних справах;
-
захист прав людини, підвищення поінформованості про права людини та основні свободи;
-
захист свободи слова та правосуддя, протидія політичним маніпуляціям;
-
ефективний розвиток особистості;
-
підвищення медіаграмотності, протидія дезінформації та пропаганді;
-
підвищення правової та політичної освіти українців;
-
створення системи альтернативних ЗМІ як найважливішого інструменту формування громадської думки.
Фонд працює у національному масштабі з 2005 року та здійснює свою діяльність переважно у Києві та Львові. Партнерами проєктів Фонду були Фонд Ярла Ялмарсона (Швеція), німецькі фонди Фрідріха Еберта та Фрідріха Науманна, з 2012 року ФСД є партнером Фонду SALLUX (Нідерланди), з 2019 року – Фонду Ганнса Зайделя в Україні (Німеччина) та FICCD (Нідерланди).
До 2019 року офіційна назва – Фонд підтримки демократичних ініціатив.
Діяльність Фонду включає:
-
організацію та проведення освітніх заходів, таких як семінари, лекції та майстер-класи;
-
видання матеріалів, спрямованих на просвітництво суспільства та верифікацію інформації;
-
видання книг;
-
створення та ведення різноманітних та інформаційних ресурсів;
-
створення проєктів щодо покращення суспільно-політичної ситуації в Україні;
-
вивчення західного досвіду у цих сферах;
-
захист демократичних свобод громадян та організацій від спроб політичних діячів використати їх у своїх інтересах.
З метою розвитку демократичного суспільства та сприяння його демократизації ми запустили кілька проєктів, спрямованих на те, щоб допомогти громадянам краще зрозуміти політичні процеси.
Ми робимо це, просуваючи такі принципи, як свобода, права людини та розвиток особистості, підтримуючи навички критичного аналізу та аргументації у різних галузях, включаючи політику, право та медіаграмотність.
Одним із наших найбільш важливих проєктів є
InfoLight.UA, в рамках якого реалізуються навчальні програми з підвищення медіаграмотності, боротьби з фейками та пропагандою. У майбутньому наш проєкт буде реалізований в інших країнах, які працюють над схожими проблемами дезінформації, політичного маніпулювання та цензури.
Проєкт “Школа блогера. Блог в умовах війни” – це навчальні семінари для блогерів, які хочуть стати лідерами думок шляхом надання їм навичок, необхідних сучасним медіа. Блогінг за умов війни – важливий інструмент, який може допомогти отримати правдиву інформацію про перебіг подій у державі. З його допомогою здійснюються потужні волонтерські проєкти, в яких постраждали від війни отримують психологічну реабілітацію та нове комунікаційне середовище.
2020 року в партнерстві з Фондом Ганнса Зайделя в Україні стартував проєкт “Школа соціально-політичної освіти”. У 2021 році в межах цієї співпраці запущено проєкт “Курс політичної освіти для свідомого громадянина”. Їхня мета – сприяти усвідомленню динаміки сучасних політичних процесів та вихованню людей, здатних правильно їх розуміти. Курс був розроблений, щоб допомогти громадянам краще зрозуміти свої права та обов’язки щодо участі в політиці, а також дати знання про те, як працюють політичні та виборчі процеси.
Ідеєю проєкту “Школа соціально-політичної освіти” стала навчальна програма про базові політичні ідеології – консерватизм, лібералізм, соціал-демократію. Було проведено цикл онлайн-лекцій по згаданих темах, організовано онлайн-інтерв’ю із представниками цих течій, а також виготовлено відеоролик про політичні ідеології в цілому, видано три брошури по цих темах та буклет зі схематичним зображенням основних цінностей цих базових ідеологій, виражених в інфографіках. У 2021 році Школа суспільно-політичної освіти почала розгляд нових ідеологічних напрямків – християнської демократії, фемінізму, лібертаріанства, зеленої ідеології. По кожній з цих ідеологічних течій було проведено 3-4 заняття.
“Курс політичної освіти для свідомого громадянина” має бути розвитком програми громадянської освіти в школах і вишах і дати щеплення для нового покоління вдумливих і відповідальних громадян проти популізму, непотизму, корупції, візантійщини та російського імперського мракобісся.
В рамках курсу розглядалися :
-
Європейські практики стосунків громадянина, суспільства та держави.
-
Ціннісні основи Європейського Союзу та європейської цивілізації.
-
Принципи свідомого і відповідального громадянства
-
Функціонування політичної системи в умовах демократії
-
Функціонування органів державної влади
-
Партії в житті громадянина і держави
-
Як влаштовані інститути Європейського Союзу