З 20 по 22 вересня в місті Київ відбувалася Міжнародна конференція «ПІСЛЯ КАПІТАЛІЗМУ: ЕКОНОМІКА, ЦІННОСТІ ТА СТАБІЛЬНЕ СУСПІЛЬСТВО», яку організував Фонд підтримки демократичних ініціатив спільно з Фондом Sallux.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_163034.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_163034.jpg)
Всього у заході взяли участь 46 учасників. Гостями конференції з-за кордону були:
- Крістіан Майнен, представник Фонду Sallux, експерт з безпеки (Нідерланди);
- Девід Джон Лі, один з співавторів концепції реляціонізму, представник порталу relationism.org (Великобританія);
- Габріела Урбанова, Член Правління Фонду Sallux, PhD (Словаччина).
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_154351.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_154351.jpg)
Після презентації учасників та вступних слів віце-президент Фонду підтримки демократичних ініціатив Юрій Гончаренко зробив доповідь на тему «Реляційна економіка. Які елементи можна реалізувати в Україні», в якій презентував книгу «Посткапіталізм: переосмислення економіки», автори Пол Міллс та Майкл Шлютер.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/70513285_3040676646005992_7151098690751430656_o-810x1080.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/70513285_3040676646005992_7151098690751430656_o-810x1080.jpg)
Книгу було видано спільними зусиллями Фондом підтримки демократичних ініціатив та Фонду Sallux. Найближчим часом в Києві та інших містах країни відбудуться презентації цієї книжки, в якій йдеться про інше бачення розвитку економіки, відмінне від пануючого дискурсу між лібералізмом та соціал-популізмом. Зокрема – йдеться про реальну імплементацію християнських цінностей в економічні моделі.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/2019-09-22_195208.png)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/2019-09-22_195208.png)
Наступний доповідач, Роман Скляров (Центр Економічної демократії), зробив цікаву доповідь на тему “Майбутнє капіталізму: економічна демократія і креативний клас“, в якій розповів про власне бачення та прогноз на посткапіталістичне майбутнє, де реальною альтернативою може бути кооперативний рух.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190920_182147.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190920_182147.jpg)
Наступний доповідач, Андрій Гнідець, керівник департаменту в Національній службі здоров’я та член Асоціації християн-юристів, розповів про своє бачення “Ролі християнської демократії в формуванні цінносно-орієнтованої державної політики“. Ця доповідь, як і попередня, також викликала жваву дискусію серед учасників заходу.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190920_190014.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190920_190014.jpg)
Наступного дня конференція почалася з доповіді на тему “Економічне зростання та соціальна відповідальність“, яку зробив Володимир Панченко, кандидат історичних наук, директор Інституту суспільних досліджень. Він, як один з рецензентів книги «Посткапіталізм: переосмислення економіки» розказав про своє бачення цієї проблематики.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_104719.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_104719.jpg)
Далі відбувся позаплановий виступ гостя конференції, відомого українського політика, економіста і громадський діяча, президента Асоціації українських банків Олександра Сугоняко. Він поділився своїми думками щодо причин сучасних економічних криз та методів боротьби з ними, а також розповів про безальтернативність для людства зміни сучасної економічної моделі на іншу, в першу чергу – більш моральну.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_112906.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_112906.jpg)
Далі з доповіддю на тему “Стабільне суспільство, безпека та процвітання як ідея християнської демократії” виступив Крістіан Майнен, представник Фонду Sallux та експерт з безпеки.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_115855.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_115855.jpg)
Інший представник Фонду Sallux, Габріела Урбанова, розказала присутнім про своє бачення як досвідченого економіста “Реляційної моделі держави та економіки – як двигуна змін для майбутнього України”.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_130819.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_130819.jpg)
Далі власне концепцію реляціонізму як філософської та екномічної моделі представив один з її співавторів, Девід Джон Лі, який є представником порталу relationism.org (Великобританія).
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_153801.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_153801.jpg)
Далі учасники розділилися на робочі групи та виконали тестові вправи від експерта з реліцяонізму, які мали на меті показати на практиці ефективність цієї теорії.
Результати були оформлені у вигляді коротких презентацій.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_180310.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_180310.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_181159.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_181159.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_182239_1.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_182239_1.jpg)
Після цього відбулася доповідь Оксани Горкуши, кандидата філософських наук, старшого наукового співробітника відділу релігієзнавства Інститут філософії НАНУ, про “Проблеми та перспективи християнських цінностей під час панування популізму та безвідповідальності – сучасний український контекст“.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_183642.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_183642.jpg)
Останнім виступом другого дня конференції була доповідь відомого громадського діяча, дипломата, члена ради Української Галицької Партії Богдана Панкевича, на тему “Що ми маємо робити в україні з поточним політичним ландшафтом?“.
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_185814.jpg)
![](https://fpdi.org.ua/wp-content/uploads/2019/09/IMG_20190921_185814.jpg)
Наступного дня учасники конференції відвідали ранкове богослужіння, після чого обговорили практичні кроки щодо імплементації християнських цінностей в українську політику та боротьбу проти проросійського та популістичного реваншу.