МАЙБУТНЄ ЄВРОПИ ПІД ЗАГРОЗОЮ

0

«Можна спостерігати ціка вий феномен, коли впливова частина ЄСівської бюрократії намагається накинути Україні своє бачення «європейських цінностей»,за якими християнські цінності часто нівелюються, не є в пріоритеті чи відходять на задній план. Під виглядом «толерантності» пропонують ідеї розмивання традиційних понять суспільства, родини, шлюбу, національної ідентичності, а бажання відстоювати свої права і обороняти свій дім тлумачать як агресію, непримирення з несправедливістю і агресією сусіда – як непоступливість чи мілітаризм. […] Що робити в цій ситуації? Як тримати оборону перед агресором і схаменути часто «дивного» союзника? На допомогу […] приходить розуміння суті об’єднаної Європи, яку ми знаємо з праць Роберта Шумана, Конрада Аденауера, Альчіде де Гаспері та інших батьків-засновників Європейського Союзу. [У їх спадщині] ми бачимо християнську Європу народів, яка наповнена змістом спільного минулого. Бачимо, що бажання вихолостити Європу від її базових цінностей
призводить до дивних наслідків»,
‒ читаємо в публікації президента «Фонду підтримки демократичних ініціатив» Юрія Міндюка у збірнику матеріалів Міжнародної конференції «Християнська перспектива об’єднаної Європи: витоки і майбутнє».

Конференція відбулася у Львові 29 ‒ 31 травня завдяки «Фонду підтримки демократичних ініціатив» і фонду Sallux. Основною метою останнього є пропагування християнських цінностей по всій Європі. Уже 28 травня у Центрі Шептицького в УКУ у Львові була презентована книга Джеффа Фонтейна «Глибоке коріння». Автор є громадським діячем, директором Центру європейських досліджень ім. Р. Шумана, протестантом, який 20 років був керівником круглого столу «Надії для Європи».

Джефф Фонтейн поставив собі за мету розширити контекст розуміння задуму європейської єдності та концепції об’єднаної Європи через повернення до відповідної первісної базової ідеї, викладеної одним із батьків-засновників ЄС ‒ прем’єрміністром Франції Робертом Шуманом. Зокрема, Джефф Фонтейн акцентує, що християнські цінності слід розуміти як невід’ємну і необхідну складову об’єднаної Європи.

Ця його думка і лягла в основу конференції, на яку зібралися учасники з різних куточків України.

29 травня у конференц-залі готелю «Ірена» Джефф Фонтейн докладно розповів про втілення християнських принципів Робертом Шуманом при заснуванні ЄС. До слова, Католицька Церква розпочала процес беатифікації цього політика. На переконання доповідача, сучасні християни в Європі повинні взяти відповідальність за її майбутнє і повернутися до втілення тих принципів, які глибоко віруючий французький очільник передбачав у 1950 році у французько-німецькій «Декларації» про примирення і прощення після жахливих подій Другої світової війни. Своєю чергою, директор фонду Sallux Йоганес де Вонг розповів про діяльність установи, до якої належить, коротко представив життя і політичну діяльність іншого батька ЄС ‒ Конрада Аденауера, який відбудовував Німеччину після війни. При цьому директор фонду акцентував, що визнання Німеччиною провини стало духовним фундаментом повоєнної доби.

Того ж дня розгорнулася дискусія щодо необхідності країнам Європейського Союзу повертатися до християнських коренів.

Про запровадження європейських норм в українське законодавство говорив юрист Андрій Гнідець, який представляє Асоціацію юристів-християн. На його думку, відбувається підміна понять «європейські/ліберальні цінності». В Україні як «європейську традицію» представляють переважно лібералізм Європи, хоча там, на переконання доповідача, ще досі залишаються сильними консервативні середовища. Тож мова зайшла про те, що християни різних конфесій могли б творити такі середовища в українському суспільстві. Наразі, зі слів юриста, в Україні сильними є прагнення скопіювати європейські інституції без врахування цінностей, які насправді формують інституції.

30 травня під час конференції мовилося про стан християнськодемократичних цінностей в українському суспільстві. Окрім того, Йоганес де Вонг звернув увагу на «Хартію основних прав ЄС», яка є глибоко християнською за змістом. А втім цей документ досі не перекладений
українською. Після роботи в групах понад 20 учасників конференції представили пропозиції щодо того, аби християнсько-демократичні цінності втілювали у життя в українському суспільстві.

Були на конференції і доповіді, присвячені темі об’єднання християн України довкола справи пропагування християнських цінностей.

Говорили і про прикрі факти порушення прав християн в країнах Євросоюзу. Слово тут мали громадські діячі Мирослав Данилків і Богдан Панкевич, науковці Мар’ян
Житарюк, Оксана Горкуша та інші.

Учасників вразив емоційний виступ протестантського пастора і волонтера Сергія Косюка з Донбасу, якого катували терористи в окупованому Донецьку у серпні 2014 року через те, що він організував «молитовний ланцюжок» за мир в Україні.

Зрештою, 31 травня учасники конференції обговорили можливість спільних проектів між християнами різних конфесій. Попереду, як кажуть, багато роботи для активістів громадянського суспільства.

Ігор Скленар.

Залиште відповідь

Вашу електронну адресу не буде опубліковано.

18 − ten =